6 sposobów na najlepsze zdjęcia – naucz się fotografować

Fotografia w ostatnim czasie stała się bardzo modnym hobby. Coraz więcej osób interesuje się nią na poważnie, niektórzy jednak chcą tylko wiedzieć, jak „cyknąć” zdjęcie, na którym będą wyglądać maksymalnie atrakcyjnie, by móc wrzucić je do mediów społecznościowych. Nieważne z jakiego powodu robisz zdjęcia – dowiedz się, jak fotografować, by najlepiej uchwycić na obrazie przemijające chwile.

1 sposób: grunt to kompozycja

Zwróć uwagę na proporcje obrazu. Najlepsi fotografowie korzystają ze złotej reguły trzech części, która wyznacza miejsce najbardziej przyciągające wzrok, w którym musi znaleźć się główny fotografowany element.

2 sposób: dobre zdjęcie to zabawa światłocieniem

Zdjęcia powinny być tak robione, by część fotografowanych obiektów znajdowała się w delikatnym zacienieniu, ale większość była dobrze naświetlona. Warto zwrócić uwagę na to, żeby cień nie kładł się zbyt mocno na podłożu lub na twarzach – nie będzie to wyglądało zbyt dobrze.

3 sposób: postaw na kontrast

Szukaj ciekawych zestawień kolorów i wykorzystuj naturalne kontrasty między barwami czy światłem a cieniem. Nasze oko lubi kontrasty, dodatkowo dzięki nim będziesz mógł uwydatnić jakąś ciekawą cechę fotografowanego obiektu.

4 sposób: zaakcentuj fotografowany obiekt

Na każdej dobrej fotografii musi być jeden dominujący obiekt. Najlepiej będzie, jeśli nie będziesz próbował uchwycić zbyt wiele – rozmazane pejzaże są już passe. Postaw na jeden obiekt, maksymalnie wyrazisty, który będziesz chciał uwydatnić, a który nada charakteru całej kompozycji.

5 sposób: wyraź swoje emocje

Najpiękniejsze zdjęcia to nie te, które są idealne pod względem technicznym, ale te, które są maksymalnie prawdziwe. Nic tak nie wzrusza jak łzy szczęścia w oczach panny młodej, nawet jeżeli tło za nią jest rozmazane. Skup się na tym, co chcesz przekazać na zdjęciu i proś modeli o szczery uśmiech.

Sposób 6: odpowiednia obróbka

Programy do obróbki zdjęć od dawna nie są już nowinką technologiczną i umie obsługiwać je niemal każdy… a raczej tak się może wydawać. Naucz się chociaż kilku tricków w popularnych programach graficznych, a twoje zdjęcia, nawet te nieudane, nabiorą charakteru i blasku.