Jak skutecznie odstraszyć dziki – przegląd różnych metod

Twoje podwórko regularnie nawiedzają dziki, które poszukują pożywienia? Masz dosyć sprzątania po dzikach, które wyjadają szczątki jedzenia ze śmietników postawionych przed domem? Zatem musisz podjąć stanowcze działania mające na celu wypędzenie dzików. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze metody, które skutecznie odstraszają dziki oraz leśną zwierzynę. 

Siatki oraz elektryczny pastuch

Dobrym sposobem jest założenie ochronnej siatki, która uniemożliwia przejście dzików w konkretne obszary. Zdarza się jednak, że dziki sprytnie omijają takie siatki. Z tego proponujemy zakup elektrycznego pastucha, który eliminuje problem. Niestety takie urządzenie jest dość kosztowne i czasochłonne, lecz na pewno jest opłacalne. Elektryczny pastuch jest rekomendowany właścicielom mniejszych działek.

Czy jest dostępny środek do odstraszania dzików?

Dla osób bojących się dzików mamy dobrą wiadomość. Na rynku jest dostępnych mnóstwo środków, które skutecznie odstraszają dziki i zwierzynę leśną. Głównie preparaty mają zamysł, aby odstraszyć dziki poprzez zniechęcający zapach. Najskuteczniejszy środek na dziki to taki, który bazuje na kwasie masłowym. Kwas ten imituje zapach ludzkiego potu. Taki preparat jest niezwykle mocny, dlatego wystarczy na szmatkę nałożyć kilka kropli i rozetrzeć w wybrane miejsca. Przykładowo, jeśli chcemy, aby dziki nie wchodziły na nasze podwórko lub pole uprawne, taki środek do odstraszania dzików można zaaplikować na płot czy słupki. Zaletą takich środków jest to, że utrzymują się nawet do 2 tygodni na materiałach, a więc są bardzo trwałe. 

Preparaty chemiczne zachęcają również atrakcyjną ceną. Przykładowo za środek do odstraszania dzików dobrego producenta trzeba zapłacić jedynie ok. 35 zł. 

Środki chemiczne przyjmują różne formy. Warto wspomnieć również o środkach występujących w granulkach. Takie preparaty wystarczy wysypać na drogi. Środki tego typu są w 100% biodegradowalne. Co ciekawe, granulaty są tańsze od środków płynnych i są dostępne już od 20 zł. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *