Klocki drewniane, czyli zabawa obowiązkowa

Klocki drewniane, czyli zabawa obowiązkowa

Niewiele jest klasycznych zabawek, które tak dobrze wpływają na rozwój dziecka, jak klocki.

Budowanie z klocków to doskonała, przyjemna zabawa, ale i nauka. To aktywność, której rodzice z przyjemnością oddadzą się wspólnie z dziećmi. Sprzyja budowaniu rodzinnych więzi, a dorosłym pozwala ocalić odrobinę dziecka w sobie. Klocki drewniane dla dzieci to zabawka, w którą warto inwestować.

Buduj i burz

Klocki drewniane naturalne to także zabawka ekologiczna i bezpieczna dla dziecka. I bardzo uniwersalna. Pierwszy zestaw drewnianych klocków można kupić już kilkumiesięcznemu dziecku. Maluch z pewnością będzie je badał rączkami i poznawał pozostałymi zmysłami. Najpierw z dużą przyjemnością będzie burzył konstrukcje przygotowane przez rodziców lub starsze rodzeństwo, co dla jednej i drugiej strony może być wielką frajdą. Około 9. miesiąca życia zacznie samodzielnie budować pierwsze wieże. W okolicy 14 miesiąca można już oczekiwać pierwszych stabilnych budowli. Klocki drewniane dla dzieci nie tworzą stałych konstrukcji, dlatego wymagają od maluchów sprawności manualnej, skupienia oraz cierpliwości. Dlatego warto pamiętać, aby w tym pierwszym etapie mali konstruktorzy mieli do dyspozycji klocki drewniane duże. Pamiętajmy też, że nawet jeśli pierwsze konstrukcje wnoszone przez dziecko są w stanie przetrwać tylko kilka chwil, jest to ich zaletą. Pozwalać bowiem na niekończącą się zabawę i odnoszenie sukcesów na wiele sposobów, co umożliwia rozwijanie zdolności poznawczych oraz naukę zależności przyczynowo-skutkowych.

Główka pracuje

Powyżej drugiego roku życia dzieci powinny zacząć bawić się zestawami klocków, z których  można tworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje. Na szczęście producenci zabawek stają na wysokości zadania i oferują naprawdę olbrzymi wybór klocków. Decydując się na konkretny zestaw, weźmy pod uwagę wielkość klocków – większe klocki przeznaczone są dla młodszych dzieci, powierzchnię, sposób wykonania. Ważne będą również, oczywiście, kolory, wzory i kształty. Bo pamiętajmy, że zabawa klockami to także świetny sposób na naukę. Kupując kolorowe klocki drewniane dla dzieci, będziemy w stanie szybko nauczyć pociechę rozróżniania kolorów.  Z kolei klocki z literkami, cyframi czy wzorami, to świetny sposób na naukę pisania, liczenia lub poznawanie elementów otoczenia i świata. Kolorowe klocki drewniane  o rozmaitych kształtach umożliwiają budowanie różnych form. Im więcej kolorów i kształtów, tym większe pole do popisu dla wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *